No-gi Brazilian Nationals: here are the champions from the masters’ section

Share it

Guilherme Iunes topped the master-1 middleweight podium.

The audience present at Tijuca Tennis Club in Rio this Saturday was treated to the masters’ section of the Brazilian National Jiu-Jitsu No-Gi Championship. Athletes from across the country traveled to the southeastern state to add to the spectacle — and try to nab a gold medal, of course.

Master 1
Guilherme Iunes topped the middleweight field, beating Leonardo Melo (GFTeam) in the final. Alberto Ramos of GFTeam Cachambi took first in the heavyweight division with a win over Lourival Neto (Ac. Atitude).

Master 2
Arthur “Gogó” César of GFTeam Cascadura first took bronze at super-heavyweight, and then came back to close out the absolute with his teammate Gleydson Sobrinho.


Also standing out were veteran João Roque (Nova União), who bagged the gold medal in the master-4 middleweight division, and Karlona Hipólito (Top Brother), who won the only women’s absolute title up for grabs by beating Denise Campos (Boca Team) in the master-1 age group.

You can check out the list of winners below, and come back later for coverage of the second and last day of the No-gi Brazilian Nationals.

 

Master 1 / Men / Rooster

1 – Daniel Moreno Otero – Fabricio International Team – FIT
2 – Rodrigo Favacho dos Santos – 014RBJJ

 

Master 1 / Men / Light feather

1 – Victor Lucas Navarro Toledo – Gracie Barra
2 – Narcisio Villaça – BARBOSA JIU-JITSU
3 – Gabriel Edreira Wolff – Dojo James Adler
3 – Tharcisio Luiz Teixeira B. Silva – Alliance

 

Master 1 / Men / Feather

1 – Rafael Porto da Costa – 014RBJJ
2 – Albert Sant’anna de Carvalho – GF Team
3 – Jadson Vasconcelos da Silva – Hélio Soneca Brazilian JJ
3 – José Eduardo de Aguiar Baptista – Black Team Jiu-Jitsu – Café

 

Master 1 / Men / Light

1 – Erick Vinicius S. Raposo Oliveira – Soul Fighters BJJ
2 – Vinícius Soares Vieira – Kioto Brazilian Jiu-Jitsu
3 – Isaac Guimarães Thomaz – Gracie Humaita RJ
3 – Mario Rolin Neto – Guigo JJ

 

Master 1 / Men / Middle

1 – Guilherme Ferreira Iunes – Gracie Barra
2 – Leonardo Santos Lustosa de Melo – GF Team
3 – Iaponan Miranda V. Junior – Top Brother
3 – Richard da Silva Sampaio – Gracie Barra JJ

 

Master 1 / Men / Medium heavy

1 – Abraao Amorim Magalhaes – CheckMat
2 – Paulo Cesar Schauffler de Oliveira – Rilion Gracie JJ
3 – Bruno Batista de Aquino – Gracie Humaita RJ
3 – Marcelo Prudencio Coutinho – DDR JJ

 

Master 1 / Men / Heavy

1 – Alberto Ramos de Araujo Oliveira – GF Team
2 – Lourival Camilo de Araujo Neto – Ac. Atitude – Acre
3 – Marcus Vinícius Moraes dos Santos – GF Team
3 – Rafael Tauk Tedesco – Alliance

 

Master 1 / Men / Super-heavy

1 – Erick dos Santos da Rosa – A.S Team
2 – Hélio Timbo Mourão – Gracie Barra
3 – David Vieira da Silva – Gordo Jiu-Jitsu
3 – Mikeias Bezerra de Brito – Simetria Fight

 

Master 1 / Men / Ultra-heavy

1 – Anderson Francisco da Silva – GF Team Sergipe
2 – Pedro Felipe Estevam dos Santos – GF Team
3 – Raphael Bittencourt Quintanilha – GF Team
3 – Rodrigo Franco Montenegro Francisco – GF Team Sergipe

 

Master 1 / Men / Absolute

1 – Abraao Amorim Magalhaes – CheckMat
2 – Alberto Ramos de Araujo Oliveira – GF Team
3 – Erick dos Santos da Rosa – A.S Team
3 – Raphael Bittencourt Quintanilha – GF Team

 

Master 1 / Women / Light

1 – Ana Michelle Tavares Dantas – Nova Geração
2 – Denise Macêdo de Almeida Campos – Boca Team

 

Master 1 / Women / Middle

1 – Joslea Silva Rodrigues – CONSTRICTOR TEAM

 

Master 1 / Women / Super-heavy

1 – Karla Hipolito de Albuquerque – Top Brother

 

Master 1 / Women / Absolute

1 – Karla Hipolito de Albuquerque – Top Brother
2 – Denise Macêdo de Almeida Campos – Boca Team

 

Master 2 / Men / Light feather

1 – Márcio Roberto Pereira Carvalho – Flavio Teixeira Jiu-Jitsu
2 – Marcio Luiz de Oliveira – Nova União
3 – Leandro Lopes Escobar – Soul Fighters BJJ
3 – Teones Conceição Souza – CheckMat

 

Master 2 / Men / Feather

1 – Andre Luis Siqueira Pinheiro – G13 BJJ
2 – Wilson Alves da Silva Júnior – Top Brother
3 – Fabio Florencio Alves – Game Fight BJJ/Manimal
3 – Fagner Castro Da Costa – Soul Fighters BJJ

 

Master 2 / Men / Light

1 – Denilson de Carvalho Pimenta – GF Team
2 – Jean Patrick Olinto – Gracie Humaita
3 – Luciano Martin Correa – Brazilian Fight
3 – Marcelo dos Santos Silva – Marcelo Galo Jiu-Jitsu

 

Master 2 / Men / Middle

1 – Theodoro Gabriel Canal Almeida – GF Team
2 – Vitor Amaral Domingos – Nova União
3 – Anderson Aparecido Severo – Game Fight BJJ/Manimal
3 – Edson Diniz Fidelis – Infight JJ

 

Master 2 / Men / Medium heavy

1 – Claudio Roberto Souza da Silva – Ac. Atitude – Acre
2 – Rafael Carneiro de Miranda – Nova União
3 – Alan Freitas Ferreira de Mello – GF Team
3 – Antonio Jose Inacio – Nova União

 

Master 2 / Men / Heavy

1 – João Carlos Brandão de Oliveira – GF Team
2 – Fabricio do Couto de Araujo – 014RBJJ
3 – Aurelio da Silva Zorzi – Aurelio Zorzi Jiu-Jitsu Association
3 – Fernando Souza Maciel – Centro Educacional de Jiu-Jitsu de Araxá

 

Master 2 / Men / Super-heavy

1 – Aleksandro Henrique de Araujo – CheckMat
2 – Humberto Moreira Santos – CheckMat
3 – Arthur Cesar Sampaio Jacintho – GF Team
3 – Gleydson Neri Sobrinho – GF Team

 

Master 2 / Men / Ultra-heavy

1 – Renato Rodrigues de Andrade – CheckMat
2 – Diego Ballouta Cardoso Braz – Gracie Barra
3 – Carlos Clayton Araújo de Souza – Academia Betânia de Artes Marciais
3 – Joao Paulo Valladares Bantolette – Nova União

 

Master 2 / Men / Absolute

1 – Gleydson Neri Sobrinho – GF Team
2 – Arthur Cesar Sampaio Jacintho – GF Team
3 – Claudio Roberto Souza da Silva – Ac. Atitude – Acre
3 – Humberto Moreira Santos – CheckMat

 

Master 3 / Men / Feather

1 – Hugo Leonardo Alves Martins – Gracie Barra
2 – Gustavo Pavan Togi – Gracie Humaita

 

Master 3 / Men / Light

1 – Luciano Nascimento de Oliveira – ZR Team Brasil
2 – Márcio Marques Mendonça – Equipe A
3 – Anderson da Silva de Vasconcelos – GF Team
3 – Vinicius Alves Alkaim – GF Team

 

Master 3 / Men / Middle

1 – Gustavo Souto Perdigão Granha – Equipe Totti Jiu-Jitsu
2 – Fabio de Souza Dolorico – GF Team Sergipe
3 – Arthur Mario Pinheiro Machado – GF Team

 

Master 3 / Men / Medium heavy

1 – Luiz Felipe Teixeira da Silva – DDR JJ
2 – Roberto Porfirio da Silva – GF Team
3 – Alvaro Augusto Oliveira Ramos – BTT
3 – Vicente Paula Cunha Barros – GF Team

 

Master 3 / Men / Heavy

1 – Evandro Luiz Souza – Macaco Gold Team
2 – Leandro Passos Machado – Academia Pitbull
3 – Daniel Clavery da Silva – QG Centro de Lutas
3 – Marcel Ferreira – BTT

 

Master 3 / Men / Super-heavy

1 – Raul Silva Faconti – CheckMat
2 – Leonardo Pereira Machado – Nova União
3 – Felipe Romeiro Taveiros – Fabricio Jiu-Jitsu
3 – Vandeir Gonçalves da Silva – Nova União

 

Master 3 / Men / Ultra-heavy

1 – Marco Antonio Dib – BTT
2 – Lucio Flavio de Campos – Top Brother

 

Master 3 / Men / Absolute

1 – Luiz Felipe Teixeira da Silva – DDR JJ
2 – Luciano Nascimento de Oliveira – ZR Team Brasil
3 – Hugo Leonardo Alves Martins – Gracie Barra
3 – Leonardo Pereira Machado – Nova União

 

Master 4 / Men / Feather

1 – Ricardo Caetano da Silva – Gracie Barra
2 – Claudionor Cardoso da Silva – Eq. Claudionor Cardoso
3 – Marco Antonio Medeiros – Gracie Humaita RJ

 

Master 4 / Men / Light

1 – Adimilson da Rosa Brites – Ribeiro Jiu-Jitsu
2 – Mauricio do Nascimento – Nova União
3 – Rafael Caldeira – Equipe Supreme
3 – Simão Henrique Correia Simão – Gracie Humaita RJ

 

Master 4 / Men / Middle

1 – João Manuel Pinho Oliveira Roque – Nova União
2 – Henry Gomes Ferreira – GF Team
3 – Cristovão Oliveira da Silva – 014RBJJ
3 – Jean Guimarães da Silva – ZR Team Brasil

 

Master 4 / Men / Medium heavy

1 – Miguel Luiz Cavallari – ZR Team Brasil
2 – Marcelo da Silva Massafera – BTT

 

Master 4 / Men / Heavy

1 – Van Dyck Oliveira – Nova União
2 – Márcio Jordão Reis – 014RBJJ

 

Master 4 / Men / Super-heavy

1 – Sérgio Ávila – CheckMat
2 – Frank Alberto Alves Franco – Gracie Humaita
3 – Renato José Martins de Freitas – GF Team

 

Master 4 / Men / Ultra-heavy

1 – Walbert Ferreira de Souza – Otávio de Almeida
2 – Wilson de Ulhôa Santana Neto – CheckMat

 

Master 4 / Men / Absolute

1 – Miguel Luiz Cavallari – ZR Team Brasil
2 – Adimilson da Rosa Brites – Ribeiro Jiu-Jitsu
3 – Frank Alberto Alves Franco – Gracie Humaita
3 – Mauricio do Nascimento – Nova União

Ler matéria completa Read more

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *